Lego pro správné chlapy

16.08.2012 20:26

Kulminační průtok Vltavy v Praze 14. srpna 2002 byl odhadnut na 5260 m2. Chybělo jen několik centimetrů, aby byla zalita historická část Prahy, včetně Staroměstského náměstí. Katastrofě tehdy předešly protipovodňové zábrany, kterých v té době byla vybudována teprve jen část. Ale už před deseti lety se osvědčily. Stály na Smetanově nábřeží.

Právě tento úsek se stal jedním z míst námětového cvičení, které se uskutečnilo v sobotu 11. srpna 2012. Jádro cvičicích družstev tvořili dobrovolní hasiči ze sborů Městského sdružení hasičů hl. m. Prahy. Mobilní desky v úseku od Žofína až po nemocnici Na Františku stavělo několik desítek hasičů, vojáků z aktivních záloh a členů Českého červeného kříže od časných ranních hodin. První úsek v prostoru Karlových lázní byl dokončen už před osmou hodinou jednotkou SDH Braník pod velením Ing. Ivana Jiroty. Dalšími členy byli: Roman Skopka st., Roman Skopka ml., Josef Nitra, Vojtěch Nitra a Lukáš Krbec. Souhra týmu, jehož polovinu tvořili nejmladší hasiči sboru, se po splnění vlastního úkolu automaticky přenášela na úseky, kde práce probíhaly o něco pomaleji.

KL – 3, KL – 4… Každé hradidlo mělo své přesné označení, každé muselo být nasazeno na své přesně určené místo. Hradidla byla různě dlouhá, některé bloky měly odlišnou šířku a v jednom místě byla se stěna zatáčela. Začínalo se u výšky jednoho hradidla a v nejnižším místě jich bylo 17. Hasiči z Ďáblic dokonce budovali zábranu do Divadelní ulice 9,2 metrů vysokou. Zdánlivě se hliníková slitina zdála být lehká, ale ve skutečnosti se jednotlivé kusy pronesly. Mnohé jsme museli nosit ve dvojicích. Nejtěžší však byly trojúhelníkové vzpěry. Ty zacvičily i s pěti chlapy.

V téměř třímetrové výšce bylo skladání stěn velice náročné a utahování stahovacích šroubů dalo zabrat. Záchranáři se museli dostat i do stísněných mezer mezi protipovodňovými zábranami a výkladními skříněmi obchůdků v podloubí Karlových lázní.

Spolupráci se zaměstnanci Správy služeb hl. m. Prahy koordinoval mezi Divadelní ulicí a Karlovým mostem Jiří Košárek z SDH Chodov. On i členové cvičících družstev si právem zasloužili osobní ocenění pražského primátora, který se na výsledky jejich snažení přijel podívat.

V roce 2002 prý selhal zejména lidský faktor. Nyní lze podle primátora Bohuslava Svobody celý protipovodňový systém postavit do 48 hodin. "I ty nejnižší zábrany jsou minimálně o 30 centimetrů vyšší, než byla nejvyšší hladina vody před deseti lety," řekl novinářům při prohlídce stavby. Připomněl, že nová protipovodňová opatření stála čtyři miliardy. Dobrovolná práce a iniciativa účastněných dobrovolníků je však neocenitelná.

Protipovodňový systém, který se v Praze začal připravovat v roce 1997, tvoří zemní valy, betonové stěny a mobilní hrazení. Plánovaná opatření jsou v metropoli již téměř kompletně funkční, zbývá dokončit a zkolaudovat stěnu ve Velké Chuchli. Celkově po dokončení budou protipovodňová opatření dosahovat délky 19,255 kilometrů. Z toho mobilní hráze 6,925 kilometrů měří. Příští cvičení se má odehrávat v Karlíně.

Josef Nitra