Nejstarší pražský sbor slavil 140. výročí

11.11.2011 15:19
   
 

 

V bývalých prostorách Výzbrojny požární ochrany v Praze-Michli se 9. listopadu 2011 sešla slavnostní valná hromada Sboru dobrovolných hasičů Braník, aby vzpomenula 140. výročí založení sboru. Celkem 67 členů SDH Braník jsou členy nejstaršího doposud funkčního sboru na území Hlavního města Prahy.

 

 

Na úvod jednání starosta sboru Václav Merxbauer připomněl složitou historii a zhodnotil jasně vymezenou současnost. Za dobu existence sboru jeho organizací prošlo několik generací, zejména branických obyvatel, které spojovala myšlenka vzájemné ochrany života a majetku svých spoluobčanů před požárem. Tato základní idea je nosnou i pro dnešní SDH Braník, kdy se členové sboru zaměřují na asistenční hlídky ve dvou divadlech, na žižkovském fotbalovém stadionu a organizují soutěž Požární ochrany očima dětí na Praze 4.

O účinnosti asistenčních hlídek hovoří i poslední události v Divadle pod Palmovkou a na stadionu Viktorie Žižkov. Dne 3. června 2011 pět minut před zahájením premiéry hry “Sex noci svatojánské” začala hořet rampa s reflektory. Rychlým zásahem člena hlídky Miloslava Vojty, byl požár v zárodku práškovým hasicím přístrojem zlikvidován.

Dne 11. června 2011 při ligovém zápase rychlým a efektivním zásahem asistenční hlídka pod vedením Tomáše Vorlíčka zlikvidovala minimálně patnáct kusů pyrotechniky a bylo deaktivováno po celé ploše stadiónu najednou osm kusů pyrotechniky. Členové preventivních požárních hlídek tak odvedli precizní a koordinovaný zásahy.

K požární preventivní činnosti patří vedle asistencí i propagace požární ochrany. SH ČMS ve spolupráci s naším sborem vydalo publikaci Josefa Nitry „Hasič v divadle”.

Na slavnostní zasedání přišli také nositelé titulu Zasloužilý hasič Ing. Miloslav Holý, Ing. Ján Olšanský, Oldřich Janouch, Václav Merxbauer  a Ing. Karel Richter. Ti představují 18,5 % všech zasloužilých hasičů v Hl. m. Praze. Ing. Milan Holý (87 let) je nejstarším členem našeho sboru a jeho čestným starostou.

Řada členů sboru byla za svou činnost vyznamenána. Někteří osobně starostou Městského sdružení hasičů Hl. m. Prahy Jindřichem Riesnerem. Člen výkonného výboru SH ČMS Ing. Antonín Maděra pak připjal na nový prapor sboru Stuhu k historickému praporu III. stupně.