SDH Braník zahajoval sezónu ve Zbirohu

11.05.2012 07:53

V sobotu 5. května 2012 byla v objektu Základny logistiky ve Zbirohu zahájena již třetí sezona Expozice požární ochrany. K této příležitosti byla uspořádána akce s názvem „Doteky minulosti 2012“. Jednalo se o ukázky historické techniky v činnosti. Návštěvníci zde viděli použití klasických zápřahových stříkaček, které předvedli členové Sboru dobrovolných hasičů z Bráníka a členové občanského sdružení Naše hasičská minulost, kteří předvedli stříkačku z Rosovic.

Další ukázkou byla koněspřežka poháněná motorem z nedalekého Těškova. Zlatým hřebem ukázek stříkaček, které k jízdě potřebovaly koně, bylo vystoupení SDH Klatovy, který se pochlubil krásně zrestaurovanou parní stříkačkou. Dalšími ukázkami bylo předvedení přenosné stříkačky Flander, kterou do Zbiroha přivezli ukázat hasiči z Vnorovic (aby se mohli „Doteků“ zúčastnit, absolvovali cestu dlouhou 260 kilometrů) a přívěsná „Márovka“ z Kakejcova. Řadu ukázek doplnili ještě hasiči z Českého Brodu s automobilem Praga AN a jejich kolegové z Králova Dvora s automobilovou stříkačkou Klöckner.

Během ukázek hasičské techniky mohli návštěvníci vidět ještě ukázku výcviku záchranářského psa, mažoretky ze Zbiroha a zásah policejní hlídky proti pachateli prchajícímu v autě. Nekorunovaným zlatým hřebem doprovodného programu, ve kterém nechyběly ani dvě country kapely se ovšem stali Soptíci z Kralovic. Tito školkou povinní špunti předvedli několik hasičských zásahů, například požár bytu, dopravní nehodu, pomoc topícímu se kamarádovi, první pomoc a další. Dlužno podotknout, že jejich provedení bylo natolik realistické a profesionální, že mnohý „profi“ hasič by měl mít důvod k přemýšlení.

V průběhu odpoledne bylo vyhlášeno deset nejlepších návrhů ze soutěže o nové logo tísňové linky 112 – „Nový kabát pro 112“, které se zúčastnilo více než 300 účastníků.

Akci navštívilo více než 900 lidí z širokého okolí.

Tímto programem ale aktivity Expozice nekončí. Připravujeme Muzejní noc, budeme se podílet na akci pro hasičské veterány a budeme součástí setkání klubů historické vojenské a užitkové techniky, které se uskuteční v neděli 10. června 2012 od 10.00 hodin.. A 8. září 2012 se v EPOZ setkáme na druhém ročníku Zbirožského hasičského Tatrování.

Na závěr je třeba poděkovat všem, kteří se na zdárném průběhu „Doteků“ podíleli:

     Základna logistiky Olomouc, pracoviště Zbiroh

     3. rota Záchranného útvaru Zbiroh

     GŘ HZS ČR

     Občanské sdružení Naše hasičská minulost

     ABREX s.r.o.

     Stick s.r.o,

     Městský úřad Zbiroh

     a mediální partneři: Český rozhlas 1 Plzeň a www.pozary.cz

 

PS:
Hned dva dny po skončení „Doteků minulosti“ se v Expozici konala další malá oslava – přivítali jsme již desetitisícího návštěvníka. Stal se jím pan Mňouček z SDH Tři Dvory u Kolína. Na památku obdržel od zástupce Naší hasičské minulosti malou pozornost.

Petr Bíza, vedoucí EPOZ, foto: Markéta Kučerová

SDH Braník zahajoval sezónu ve Zbirohu